dziś jest: 23.10.2014

ROK SZKOLNY 2014/2015

Srebrne medale i awans do MP w szachach

Kolejny sukces w szachowej rywalizacji zanotowała Julia Stanowska. W trakcie niedawnych (29 IX – 4 X) Międzywojewódzkich Mistrzostw Juniorów w szachach zajęła 2 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 9. To duży postęp, biorąc pod uwagę fakt, iż jeszcze rok temu w tej samej rywalizacji uczennica Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku była piąta. Mistrzostwa odbywały się w OSiR Dworek Gozdawa koło Mogilna. W zawodach uczestniczyli reprezentanci województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Turniej był jednocześnie eliminacjami do mistrzostw Polski. Uzyskany wynik dał jej ponownie prawo startu w najważniejszej w kraju imprezie, którą zaplanowano na marzec przyszłego roku. Powody do zadowolenia może mieć również brat Julii – Adam. Jedyny włocławianin w turnieju, zwyciężył w czterech z dziewięciu partii, mimo że na swojej drodze musiał się zmierzyć m.in. z dwoma medalistami turnieju. W trakcie zawodów zwyciężył m.in. z tegorocznym medalistą mistrzostw województwa. Jeszcze przed zakończeniem rywalizacji spełnił normę na III kategorię szachową, będąc w ten sposób aktualnie najmłodszym włocławianinem mającym tego rodzaju potwierdzenie szachowych umiejętności. Ostatecznie turniej dwóch województw zakończył na 14 miejscu, w tym jako 9 zawodnik z kujawsko – pomorskiego, mimo że jeszcze w czerwcu był 16 w naszym województwie.

Warto wspomnieć, że to drugie ważne osiągnięcie Julii w tym roku szkolnym. W organizowanych w Gdańsku Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w szachach (20 – 21 IX) również zajęła 2 miejsce, co było najlepszym wynikiem spośród dziewcząt z naszego województwa.

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W dniu 1 października 2014 r. w ZSM odbył się uroczysty koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Święto to obchodzone jest na całym świecie od 1975r., z inicjatywy Yehudi Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC) działającej przy UNESCO. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki jest promocja muzyki - uniwersalnego języka ludzkości oraz muzyków - twórców niepowtarzalnego piękna.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: prezydent miasta Włocławek pan Andrzej  Pałucki, wiceprezydent miasta Włocławek pani Wanda Muszalik oraz dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Włocławek pani Aleksandra Kulińska.

Podczas uroczystości w auli naszej szkoły nastąpiło wręczenie nagród oraz listów gratulacyjnych wszystkim tym, którzy z wielkim zaangażowaniem promują muzykę, dzielą się z innymi swoim talentem, kształcą i rozwijają swoje umiejętności muzyczne, a przy tym zarażają innych zamiłowaniem do muzyki.

Prezydent Miasta Włocławek, Pan Andrzej Pałucki, wręczył sześć nagród oraz listów gratulacyjnych dla:

Wojciecha Hamkało - gitarzysty,

Agnieszki Maciejewskiej - włocławskiej dziennikarki, poetki i wokalistki,

Jolanty Marciniak - nauczycielki klasy fortepianu,

Jacka Szczepańskiego - nauczyciela klasy fortepianu,

Jacka Zasady - nauczyciela klasy fletu,

Antoniego Grzegorowskiego - ucznia klasy kontrabasu pana Andrzeja Wyrwickiego.

Po wręczeniu nagród i listów gratulacyjnych odbył się koncert w wykonaniu nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku. Usłyszeliśmy:

Shenandoah - Ludowa pieśń amerykańska oprac. James Erb

Stacyjka zdrój sł. Jeremi Przybora muz. Jarzy Wasowski       oprac. Andrzej Borzym

Besame mucho muz. i sł. Consuelo Velasquez oprac. Jose Galbon

wyk. Chór „Canto” pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego

Ignacy Jan Paderewski – Sonata a-moll op.13 cz.I. Allegro con fantasia

wyk. Aleksandra Pilarska – skrzypce i Paweł Wołowicz – fortepian

Karol Szymanowski – Fantazja op.14

wyk. Paweł Wołowicz – fortepian

Jules Mouquet – La Flute De Pan cz.III Pan and the Nymphs

wyk. Małgorzata Frydrych – flet i Jacek Szczepański - fortepian

Sergiej Rachmaninow – Preludium op.23 nr 2

wyk. Jacek Szczepański – fortepian

Na zakończenie koncertu zabrzmiały dwie piosenki pani Agnieszki Maciejewskiej w wykonaniu autorki.

Kroniki z lat szkolnych 2012/13 i 2013/14 dostępne są w podfolderach.